Časopis Regionální knihovny Karviná

Sova 13 / 2004

Úvod
Jesień w Oddziale Lit. Polskie
Ohlédnutí za provázkiádou
Jakpak se Strašálo
Jak obálka ke slovu přišla
Jak šel čas…
Nabídka Fimového Klubu
Knihovna budoucnosti….
Co si přečtu...
Večer aforismů a poezie
Pozvání přijal... V. Vydra
Dům V Aleji prezentuje...
Ve zkratce
Píšu píšu pohádku
Knihovna připravuje
Vyhledávání

  Zadej text hledání:Odkazy
Regionální knihovna Karviná
Inf. portál knihoven
Inf. portál Karvina.info
Domácí knihovnička
M. V. S.

Vybrali jsme z nabídky Fimového Klubu

Vážení přátelé, v druhé části podzimní sezóny budeme pokračovat v zařazování filmů do tematických cyklů. Převahu budou mít tentokrát filmy z cyklu Zazářily, snímky, které svou kvalitou oslnily diváky na nejvýznačnějších světových festivalech. Pokračovat bude cyklus Současná tvář dánského filmu, Velikáni světové režie, Jihoamerická překvapení a Zlatý fond světové kinematografie.


16. 11. 2004 v 17.30 hod
SEDMÁ PEČEŤ
režie: Ingmar BERGMAN

(Cyklus Zlatý fond světové kinematografie)


Alegorie ze středověkého Švédska, zmítaného morovou epidemií, se zamýšlí nad základními existenciálními otázkami bytí a nebytí.

Rytíř Antonius Block se vrací po deseti letech z křižácké výpravy domů a jeho mysl je rozbouřená úvahami nad smyslem života a meditacemi o úloze Boha v něm. Když se mu zjeví Smrt v podobě bledého muže v kápi, vyzve ji k šachové partii. Nejedná se mu ale o oddálení svého neodvratitelného konce, nýbrž o to, aby získal čas k pochopení mechanismů světa. Dnes, s odstupem téměř 50 let od premiérového uvedení filmu, se ukazuje, že Bergman Sedmou pečetí vytvořil jedno z nejlepších děl celé historie světové kinematografie. Pozoruhodné je především to, že film ani po obsahové, ani po formální stránce vůbec nezestárnul, naopak dozrál!


23. 11. 2004 v 17.30 hod
MĚSTO BOHŮ
režie: Fernando MEIRELLES

(Cyklus Jihoamerická překvapení )


Ve snímku Město Bohů ukazuje režisér Meirelles v reáliích jihoamerické megapolis natvrdo palčivý problém chudoby a nevzdělanosti, jež rodí dětskou kriminalitu a vytváří ideální podmínky pro drogový trh. Město Bohů je předměstská čtvrť Rio de Janeira, kam byla v 60. letech nastěhována obrovská přistěhovalecká vlna. Snímek je filmovou kronikou, zachycující paradokumentárním stylem životní osudy několika chlapců. Životy jednotlivých protagonistů i celých gangů jsou nahlíženy z pohledu vypravěče, chlapce, jemuž se na rozdíl od mnohých kamarádů podařilo z prostředí krutosti vybřednout.


30. 11. 2004 v 17.30 hod
DOGVILLE
režie: Lars von TRIER

(Cyklus Současná tvář dánského filmu)


Příběh o krásné uprchlici Grace, vydané napospas zdánlivě přátelské, později však nelítostné komunitě obyvatel městečka ve Skalistých horách, má divadelně-literární strukturu. Všechny postavy jsou typizované, včetně hlavní hrdinky, fatální blondýnky, předurčené k lásce i ke zkáze.

Film je zajímavým, ale nesmírně zdařilým experimentem, je filmem, který byl celý natočen v minimalistických kulisách namalovaných křídou na podlahu v ateliéru. Trierovi se v jednom z nejzajímavějších filmů roku 2003 opět daří diváka obtáčet magickou pavučinou svého vyprávění.

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímž autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 13 vyąlo 16. 11. 2004.