Časopis Regionální knihovny Karviná


Co si přečtu... aneb Malá galerie nejčtenějších autorů

V literárních příbězích stavěl obyčejné lidi do neobyčejných situací. Než začal psát, vždy několik roků poznával prostředí svých příběhu. Jeden z prvních a utorů akční literatury ARTHUR HAILEY.


Arthur Hailey se narodil v anglickém městě Luton 5. dubna 1920. Ve 14 letech musel opustit školu, protože si rodiče nemohli dovolit mu platit další vzdělání. Za druhé světové války sloužil u britského královského letectva. V roce 1947 se vydal do Kanady, kde později získal občanství a začal psát scénáře pro televizi. Jeho jedenáct knih bylo přeloženo do 40 jazyků a vydáno v několika stech milionech exemplářů. Do povědomí čtenářské veřejnosti se Hailey zapsal v polovině 60. let románem Hotel, který byl brzy natočen jako televizní seriál. V roce 1968 napsal Letiště, které odhalovalo nejen letištní manipulaci se zavazadly, ale i řešení problémů se sněhovou vánicí a odstraňováním jejích následků. V roce 1970 pronikla filmová verze Letiště na plátna kin. Následovala Kola (1971, zfilmována 1982), odhalující zákoutí automobilového průmyslu. Mezi další jeho tituly patří Let do nebezpečí (1958, spoluautor John Castle), Konečná diagnóza (1959), V nejvyšších sférách (1962), Penězoměnci (1975), Přetížení (1980) nebo Účinný lék (1984).

Po těžké operaci srdce se na šest let odmlčel, aby se znovu ohlásil fascinující podívanou do nitra televizní redakce - románem Večerní zprávy (1990). V roce 1997 prohlásil, že s psaním definitivně končí, ale o rok později čtenáře překvapil svou poslední knihou, románem Detektiv z prostředí miamských policistů. Celkem Hailey napsal 11 románů a mnoho televizních scénářů. Kritici se v hodnocení Haileyho přínosu literatuře neshodli. Oceňovali jeho důkladné prozkoumání popisovaného prostředí, ale zavrhovali používaná klišé. Na rozdíl od pečlivě prozkoumaného prostředí příběhu se Haileyho struktura vyprávění téměř neměnila.

V roce 1993 navštívil Prahu. Uvedl tu svůj román Přetížení, zatímco jeho žena Sheila propagovala svou knihu Vzala jsem si bestsellera. Hailey se tehdy setkal s prezidentem Václavem Havlem, studenty filozofické fakulty i se svými čtenáři.

V roce 1969 se s manželkou Sheilou usídlili na Bahamách. Hailey měl tři syny z prvního manželství a syna a dvě dcery z druhého. V posledních letech podstoupil dvě operace srdce.

24.listopadu 2004, ve věku 84 let zemřel ve svém domě na Bahamách. Příčinou smrti byla podle lékařů mozková mrtvice.

Hailyho knihy si můžete půjčit v pobočkách RK Karviná-Ráj, Karviná-Nové Město a Karviná-Hranice.

(min)

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímž autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 14 vyąlo 11. 01. 2005.