Časopis Regionální knihovny Karviná

Sova 27 / 2008

Úvod
Konkurs plastyczny
"Baśnie i legendy znad Olzy"
Z historie písma
Nejen pro čtenáře!
Odpoledne poezie
Modernizace zařízení FK
Z programu FK Karviná.
Děti kouzlí z papíru
Novinky u MICu
Čtení s hvězdami
Výměnný fond IO
Co si přečtu...
Pozvání přijal ….
Víte, že …
Olympijské klání v knihovně
Dokolečka dokola, karneval už
Přehled připravovaných akcí
Vyhledávání

  Zadej text hledání:Odkazy
Regionální knihovna Karviná
Inf. portál knihoven
Inf. portál Karvina.info
Domácí knihovnička
M. V. S.

Co si přečtu...aneb Malá galerie nejčtenějších autorů

Paulo Coelho
se narodil v Brazílii roku 1947 ve středostavovské rodině jako syn inženýra. V sedmi letech se stal žákem jezuitské školy Svatého Ignáce v Rio de Janeiru. Povinný charakter náboženské praxe ve škole začal Paulovi velice vadit, nesnášel modlitby ani účast na mši.Přesto mu škola v něčem pomohla - zjistil, čím chce být: spisovatelem.


Svou první literární cenu získal ve školní básnické soutěži. Přes tento úspěch nechtěli rodiče Paulovi dráhu spisovatele povolit. Přáli si, aby jejich syn byl inženýrem a snažili se potlačovat jeho touhu věnovat se literatuře. Jejich neústupnost spojená s četbou Obratníku Raka od Henryho Millera probudila v Paulovi vzdor a on začal porušovat rodinná pravidla. Otec chápal synovo chování jako příznak duševní poruchy a nechal syna v sedmnácti letech dvakrát internovat v psychiatrické léčebně. Paulo se zde musel podrobit elektrošokové terapii. Po návratu rodiče Paulovi slíbili, že jej už znova do léčebny nepošlou. Paulo ale brzo navázal styky s jednou divadelní společností a začal pracovat jako novinář. V očích tehdejší měšťanské rodiny bylo divadelní prostředí působištěm lidí bez morálky. Paulovi rodiče se toho zalekli, porušili slib a poslali syna do léčebny potřetí. Když odtud Paulo vyšel, cítil se ještě ztracenější, uzavřenější ve vlastním světě. Zoufalí rodiče požádali o pomoc jiného lékaře, který zhodnotil Paulovy problémy jinak: není blázen, jen se musí naučit čelit životu.
Po období psychiatrických středisek začal Paulo studovat práva a zdálo se, že přeci jen nastoupí cestu, kterou mu určili rodiče. Až do roku 1976 složil s Raulem Seixasem více než šedesát písní. V roce 1973 se oba také stali členy Alternativní spoelčnosti. Tato organizace se stavěla proti kapitalistickým ideologiím, zastávala názor, že každý má svobodu dělat si, co chce a praktikovala černou magii. Tuto zkušenost později Paulo popsal v románu Valkýry. V té době vytvořili s Raulem komiksový seriál oslavující svobodu, Kringha.
V dvaceti šesti letech se rozhodl, že chce být "normální". Našel si práci v gramofonové společnosti Polygram, kde se seznámil se svou budoucí ženou. V roce 1977 se přestěhovali do Londýna, kde se Paulo začal plně věnovat literatuře, ale bez větších výsledků. Za rok se vrátil zpět do Brazílie a pracoval jako ředitel gramofonové společnosti CBS. Toto období trvalo ale jen tři měsíce, poté se ale rozhodl a ze stálého zaměstnání odešel. V roce 1979 se setkal s dávnou přítelkyní Ceustinou Citicicovou, vzali se a dodnes spolu žijí.
Rok poté, co Paulo vykonal pouť do Santiaga de Compostela, napsal svou první knihu: Poutník - Mágův deník. Knihu vydalo jedno malé brazilské nakladatelství, a přestože neměla ohlas u kritiky, relativně dobře. V roce 1980 napsal druhou knihu, Alchymistu. Napoprvé se prodalo jen 900 výtisků a nakladatelství se už k dalšímu vydání nechystalo. Paulo tedy hledal větší nakladatelství, které by jeho dílo vydalo a uzavřel smlouvu s nakladatelstvím Rocco. V roce 1990 zde vydal román Brida. Ten se dočkal pozornosti tisku a následně se i Coelhova předešlá díla dostala na první místa žebříčku bestsellerů. Žádná kniha v dějinách Brazílie neměla tak vysoký náklad jako Alchymista, tento rekord je zapsán i v Guinessově knize rekordů. V roce 2002 byl knize Alchymista portugalskýmčasopisem Journal de Letras udělen titul nejprodávanější knihy v portugalštině vůbec.
Od té doby každé jeho nové dílo nadlouho obsazuje čelní místa v žebříčcích nejprodávanějších knih po celém světě. V roce 1996 francouský ministr kultury jmenoval Coelha rytířem Řádu umění a li-teratury, téhož roku byl Coelho jmenován zvláštním poradcem programu UNESCO pro duchovní sbližování a dialog mezi kulturami. V roce 1998 podnikl Coelho úspěšné turné po Asii a Evropě. V roce 1999 byl oceněn prestižní cenou Crystal Award a téhož roku mu francouzská vláda udělila řád „Chevalier de l‘Ordre National de la Légion d‘ Honneur".
V květnu roku 2000 přijel Coelho do Íránu a stal se tak prvním nemuslimským spisovatelem, který tuto zemi oficiálně navštívil. Před jeho příjezdem se zde prodaly miliony výtisků jeho knih v neoficiálních vydáních. Dalšími cenami, které Coelho získal, byly německá cena Bambi 2001, cena Club of Budapest Planetary Arts Award 2002 a Corine Award 2002. Byl zvolen do prestižní brazilské akademie ALB.
Coelho procestoval mnoho zemí, píše fejetony i krátká zamyšlení do novin a ochotně poskytuje rozhovory. Jeho knihy ovlivnily životy mnoha lidí a je velice úspěšný i v práci pro UNESCO.
Ve fondech Karvinské regionální knihovny najdete tyto jeho knihy: Alchymista, Čarodějka z Portobella, Ďábel a slečna Chantal, Jako řeka, jež plyne, Jedenáct mi-nut, Rukověť bojovníka světla, Veronika se rozhodla zemřít, Zahir.
(min

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímž autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 27 vyąlo 01. 04. 2008.