Časopis Regionální knihovny Karviná

Sova 36 / 2010

Úvodník
Fotbal v knihovně aneb...
Večer plný her, soutěží a pohá
Když se řekne Beletrie…
Co se děje za dveřmi knihovny?
Výukové lekce internetu v RK
Co si přečtu...
Stejná a přesto pokaždé jiná
Oslavili jsme 2. rok virtuální
Setkání v pařezové chaloupce
Malování na chodníku
Přehled připravovaných akcí
Vyhledávání

  Zadej text hledání:Odkazy
Regionální knihovna Karviná
Inf. portál knihoven
Inf. portál Karvina.info
Domácí knihovnička
M. V. S.

Co si přečtu...aneb Malá galerie nejčtenějších autorů

Stieg Larsson (15. srpna 1954 - 9. listopadu 2004) byl švédský novinář a spisovatel.


Narodil se nedaleko města Skelleftea v severním Švédsku. Zpočátku působil jako levicový politický aktivista a fotograf a byl znám také jako jeden z největších švédských fanoušků literatury sci-fi. Roku 1981 začal pracovat pro největší švédskou tiskovou kancelář TT. Jeho politické přesvědčení a také novinářské zkušenosti ho v devadesátých letech vedly k založení nadace Expo, jejímž cílem bylo sledování a dokumentace rasistických a nedemokratických tendencí ve švédské společnosti; stal se také vydavatelem stejnojmenného časopisu. Když ve věku padesáti let zemřel, zanechal po sobě tři hotová, ale dosud nepublikovaná literární díla, tvořící trilogii Milénium. První z těchto knih, Muži, kteří nenávidí ženy, vyšla ve Švédsku brzy po jeho smrti a zanedlouho se stala mezinárodním bestsellerem. Vydání zbývajících svazků trilogie Larssonův věhlas jen posílilo. Přestože se Stieg Larsson mezinárodního úspěchu svého literárního díla nedožil, je nepochybné, že se jedná o jeden z největších objevů posledního desetiletí. V každé knize vystupuje dívka Lisbeth Salanderová a její pomocník Mikael Blomkvist. Autor při přemýšlení o charakteru Salanderové vyšel z úvahy, jak by v dospělosti vypadala populární hrdinka Astrid Lindgrenové Pipi Dlouhá punčocha.
V prvním dílu trilogie „Muži, kteří nenávidí ženy“ má novinář Mikael Blomkvist za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, s barvou účesu jako uhel, gotickým make-upem, piercingem a tetováním na drobném anorektickém těle, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii. Druhý díl trilogie Milénium „Dívka, která si hrála s ohněm“ odkrývá minulý a současný život Lisbeth Salanderové, kterou čtenáři znají již z prvního dílu.
Dva novináři časopisu Milénium jsou zavražděni krátce před publikováním článku o dětské prostituci, korupci a obchodu s bílým masem. Na zbrani nalezené na místě činu se najdou otisky Salanderové a její poručník je brzy nalezen mrtvý. Policie zahájí celostátní pátrání po Salanderové, podporované mediální kampaní, ve které vycházejí najevo skandální informace o její potenciální nebezpečnosti a problematické minulosti. Mikael Blomkvist je přesvědčen o její nevině, avšak Lisbeth odmítá jakoukoliv pomoc při pátrání po skutečném viníkovi. Do hry vstupuje nelítostný gang násilníků, který jde po Salanderové, a tak se kniha mění v závod o její záchranu…
V závěrečném dílu „Dívka, která kopla do vosího hnízda“ plánuje Lisbeth Salanderová pomstu. Chce se pomstít lidem, kteří se ji pokusili zabít, a také vládním institucím, které jí téměř zničily život. Ale nebude to mít jednoduché. Poté, co ji kulka zasáhla do hlavy, leží pod přísným dohledem na jednotce intenzivní péče. Pokud se uzdraví, bude souzena za tři vraždy a jeden pokus o vraždu. Ale i v nemocnici, přestože je v kritickém stavu, musí být stále ve střehu. Je tu totiž ještě jeden pacient — Alexander Zalaščenko… Švédští filmaři už celou trilogii, která v nejbližších měsících postupně vstoupí i do českých kin, úspěšně zfilmovali.

(na podkladech časopisu Respekt 21/2010 a int.)
(jab)

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímž autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 36 vyąlo 07. 01. 2010.