Časopis Regionální knihovny Karviná


Projekt „Cesta k městu“a Evropská dobrovolná služba v knihovně

Projekt „Cesta k městu“ je realizovaný statutárním městem Karviná v rámci programu „Mládež v akci“. Finanční prostředky na realizaci projektu zaměřeného na mládež získalo statutární město Karviná z Evropské komise.


V rámci projektu „Cesta k městu“ realizuje Regionální knihovna Karviná aktivitu Evropská dobrovolná služba, díky níž přijíždí do knihovny na 20 týdnů dobrovolník ve věku 18–30 let.

Od 13. 5. 2013 do 29. 9. 2013 svou dobrovolnickou činnost v knihovně vykonává polský dobrovolník Maciej Szczurek. V rámci své dobrovolné služby vypomáhá knihovně s její činností, fotograficky dokumentuje akce knihovny, připravuje si besedu o tom, jak správně fotografovat, seznámil se s činností jednotlivých oddělení a vyzkoušel si práci tam, seznamuje se s Těšínským Slezskem a také se učí česky. V rámci jedné své hodiny češtiny napsal článek o tom, co vše v knihovně dělá a jak svou dobrovolnou službu v knihovně vnímá.
Zde je jeho článek (bez úprav, tak jak jej Maciej, kterému se říká Maciek, napsal).
Od 13. května 2013, když jsem přijel do Karviné, jsem dobrovolníkem v Regionální knihovně Karviná. To v mém případě znamená pořizování fotografické dokumentace toho, co knihovna obyvatelům města nabízí. Fotografie můžete zhlédnout na našich stránkách. Upozorňuji ale předem, že fotka nezachytí chvíli takovou, jaká ve skutečnosti byla. Knihovna má několik poboček. Ve Fryštátě je oddělení polské a hudební. Tam jsem se seznámil s českou databází knih a časopisů. Na otázky kamarádů na jazyk odpovídám „Mám individuální hodiny s paní ze ´Studny´“. Jednou z mých priorit po příjezdu sem byla chuť naučit se český jazyk. Doufám, že jsem toho hodně poznal. Vždyť jsem taky účastníkem programu propagujícího Euroregion. Cítím se zavázán poznat Euroregion co nejhlouběji. A z antropologického úhlu pohledu spatřit svět přímo tam, kde se rodí kultura. Poznal jsem dobrých 75 % toho, co nabízí Opava, Ostrava, Olomouc. Republika to jsou také písmenka B a Z, čili Brno a Zlín. Nikdy bych taky nepomyslel, že budu moci uvidět to tajemné místo, kam přijdou knížky poškozené nebo nové. Dovíš se tam, kdo může zničit knížky a proč. Ale svět se točí dál a tak v oddělení Katalogizace čekají už na obalené nové knihy. Tady v knihovně je pořád, co dělat, věřte mi..... (Suk-Szcz

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímž autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 49 vyąlo 01. 10. 2013.