Časopis Regionální knihovny Karviná

Sova 57 / 2015

Úvod
Knižní jarmark po jednadvacáté
Dobrovolnické centrum při RKK
Pro zájemce o kurzy práce s PC
Didaktické hry v knihovně
Ptejte se knihovny
Výstava s názvem „FOTOGR
FILMOVÝ KLUB
Co si přečtu...
Pisarze już spakowani!
Dobrovolnice Klaudia z Polska
Indiánské léto v RK-Nové Město
Přehled připravovaných akcí
Vyhledávání

  Zadej text hledání:Odkazy
Regionální knihovna Karviná
Inf. portál knihoven
Inf. portál Karvina.info
Domácí knihovnička
M. V. S.

Ptejte se knihovny

Ne nadarmo se říká „knihovna zdroj informací a poznání“, i právě z tohoto důvodu Regionální knihovna Karviná již 8 let nabízí službu, Ptejte se knihovny. Cílem služby je odpovídat na všeobecné dotazy nejen čtenářům knihoven, ale i ostatním uživatelům internetu.


Obsah zmíněných dotazů je velmi pestrý a uživatelé se tak mohou ptát téměř na cokoli.
Knihovna má k dispozici široké spektrum informačních zdrojů z nejrůznějších oborů, a tak může doporučit či odkázat uživatele na možné zdroje, které dále poslouží k vyhledání žádané informace. Lidé často potřebují znát odpovědi na různé otázky, ale nemají čas navštívit knihovnu a doporučené zdroje sami prostudovat. V těchto případech se knihovna snaží vyhledat odpovědi a tazateli zaslat již hotová fakta.
Rozhodně však knihovna nesupluje odborníky vědních oborů, může pouze najít v literatuře, v databázi či na internetu požadovanou informaci a poslat ji koncovému uživateli zprostředkovaně. Knihovna rovněž nedokáže poradit v právních záležitostech, ale může se pokusit doporučit zákony, které se danou problematikou zabývají a mohou koncovému uživateli pomoci s pochopením dané problematiky.<br> Stejně tak jako vyhledání informací je knihovna nápomocna při tvorbě seminárních či jiných prací, a to doporučením vhodné literatury k tématu dané práce. Odpovědi mají podobu a rozsah standardní e-mailové zprávy, odkazy na literaturu se uvádějí do pěti citací. Tazatel tedy nemůže čekat, že mu knihovna napíše seminární práci nebo vypracuje úplnou rešerši.Knihovna garantuje odpovědět na dotaz do dvou pracovních dnů od jeho přijmutí, ovšem pokud je dotaz pracný nebo je nutné jej předat jiné instituci, může zodpovězení dotazu trvat i déle. V takovém případě je uživatel o této skutečnosti informován.
Celý proces pak funguje velmi jednoduše, na webových stránkách knihovny si uživatel pouze najde odkaz služby Ptejte se knihovny a přes jednoduché webové rozhraní zašle dotaz do knihovny. Pak už jen čeká na svou informaci.
(siu)

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímž autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 57 vyąlo 01. 10. 2015.