Časopis Regionální knihovny Karviná

Sova 57 / 2015

Úvod
Knižní jarmark po jednadvacáté
Dobrovolnické centrum při RKK
Pro zájemce o kurzy práce s PC
Didaktické hry v knihovně
Ptejte se knihovny
Výstava s názvem „FOTOGR
FILMOVÝ KLUB
Co si přečtu...
Pisarze już spakowani!
Dobrovolnice Klaudia z Polska
Indiánské léto v RK-Nové Město
Přehled připravovaných akcí
Vyhledávání

  Zadej text hledání:Odkazy
Regionální knihovna Karviná
Inf. portál knihoven
Inf. portál Karvina.info
Domácí knihovnička
M. V. S.

Co si přečtu...a neb Malá galerie nejčtenějších autorů

Tentokráte bych Vám chtěla představit novou irskou prozaičku a divadelní herečku Tanu Frenchovou. Je to nadějná autorka psychologických detektivních románů. Za její debut V lesích získala cenu Edgara Allana Poea.


Narodila se ve Spojených státech, ale jako dítě žila v Itálii, USA, Irsku, ale i v Malawi. Vystudovala herectví na Trinity College v Dublinu. Na kontě má zatím pět románů.
Již zmiňovaný román V lesích se odehrává ve dvou časových rovinách. Jedna v roce 1984, kdy se během jednoho prázdninového dne v malém irském městečku Knocknaree ztratí v blízkém lese tři děti. Při hledání se najde pouze jeden z nich - Adam Ryan. Stál u stromu ve stavu absolutní duševní i fyzické ztuhlosti, s nohama celýma od krve, ale ne jeho. Osud jeho dvou dalších kamarádů zůstal navěky neznámý. Adam zcela ztratil vzpomínky na to, co se toho dne stalo. Druhá linie se odehrává o dvacet let později, kdy je u stejného lesa nalezeno na místě archeologických vykopávek tělo zavražděné dvanáctileté dívky. K případu jsou povoláni dva schopní kriminalisté z Dublinu. Jedním je Cassie Maddoxová, mladá policistka s drsnou minulostí a slibnou budoucností. Druhým je detektiv Rob. Zamlklý a spíše neprůbojný mladý muž, který v sobě skrývá tajemství, jenž si kvůli svému traumatickému zážitku dokonce i změnil jméno. Tajemství, které k případu má až nebezpečně blízko. Jeho pravé jméno z dob dětství je totiž Adam Ryan. Nový případ, který je čím dál jasněji provázaný s onou starou tragédií, otvírá Robovu hluboce skrytou minulost a každá stopa pátrání vede vždy do lesa
Po tomto veleúspěšném bestselleru následuje román Podoba. Opět se setkáváme s detektivem Cassie Maddoxovou, která se dosud nevzpamatovala z potyčky s psychopatem. Proto opouští oddělení vražd a nastupuje na oddělení domácího násilí. Sbližuje se s bývalým kolegou, detektivem Samem O´Neillem. Když ji zavolají na místo činu svého nového případu, s hrůzou zjišťuje, že zavražděná dívka je její dvojnice. To ale není všechno, v průkazu totožnosti je jméno Lexie Madisonová, tedy identita, kterou Cassie používala před lety jako agent oddělení tajných operací. V případu, v němž chybí jakékoli stopy, podezřelí i jediný náznak Lexiiny skutečné totožnosti, nachází Cassiin bývalý šéf životní příležitost – poslat Cassii namísto oběti a vylákat vraha, aby se pokusil dokončit své dílo.
V pořadí třetím románem je Na Věrnosti. Hlavní hrdina románu Francis Mackey pochází z chudé čtvrti, z rodiny s despotickým, věčně opilým a agresivním otcem. Z jeho vlivu se vymanil před dvaadvaceti lety, když utekl. Celou tu dobu s sebou vleče břemeno nevyřešené otázky, co se stalo s dívkou jeho srdce, která měla odejít s ním, ale na sraz nepřišla. Nález jejího kufru v domě číslo šestnáct v ulici Na Věrnosti a posléze i její mrtvoly mu dávají odpověď, kterou nečekal. On,policejní inspektor tajného oddělení nemá právo vyšetřovat,co se tehdy stalo, ale jeho touha po odhalení vraha je silnější než všechny předpisy. A když po kontaktu s jeho rodinou zemře za záhadných okolností v čísle šestnáct i jeho mladší bratr Kevin, je jasné, že případ musí vyřešit.
Ztracený přístav je román, v němž Tana Frenchová dokazuje své umění napsat kvalitní psychologickou detektivku. Zavádí nás do Dublinu, kde dojde v satelitním městečku k vraždě otce a dvou malých dětí. Jejich matka se nervově zhroutí, tato tragédie otřese celým okolím. Případu se ujímá Dělovka Kennedy, vyšetřovatelské eso dublinského oddělení vražd. Zprvu se spolu se svým mladším parťákem Richiem domnívají, že případ je jasný:Pat Spain se stal obětí hospodářské krize,takže zabil svoje děti, pokusil se zabít i svou ženu Jenny a nakonec spáchal sebevraždu. Je tu však až příliš mnoho nevysvětlitelných okolností a stopy vedou dvěma směry zároveň.Navíc se ke slovu hlásí i Dělovkův soukromý život. Jeho sestra Dina, která se o případu dozví ze zpráv, začíná mít opět psychické problémy a vzkřísí něco, o čem se Dělovka domníval, že to má pevně pod kontrolou - něco, co se v těch končinách jednoho léta přihodilo jejich rodině, když byli ještě děti.
Zatím poslední knihou je Místo pro tajnosti a už se moc těším, až otevřu první stránky…
(jab) (čerpáno z www.beletrie.biblioset.cz)

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímž autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 57 vyąlo 01. 10. 2015.