Časopis Regionální knihovny Karviná


Nejde jen o prsa… jde o život

Pod tímto názvem proběhla 5. října 2017 v Regionální knihovně Karviná edukační přednáška zaměřena na prevenci rakoviny prsu. Touto zákeřnou nemocí v České republice ročně onemocní přes sedm tisíc žen


Podle statistik, které jsou na první pohled děsivé, je to o sto nemocných žen více než v roce předchozím. Ale i přesto, že počet zachycených případů meziročně stoupá, počet nemocných, které svůj boj s rakovinou prohrají, naopak mírně klesá.
Není to jenom díky novým možnostem léčby, ale i proto, že u mnoha žen je tato nemoc podchycena včas. Od roku 2002 má každá žena nad 45 let nárok na preventivní screening, ale co do té doby? Vždyť tato nemoc je nevyzpytatelná a neřídí se žádnou věkovou hranicí. Své oběti si vybírá i z řad dvaceti či třicetiletých dívek a žen. Podle Stanislavy Švantnerové z Ligy žen proti rakovině, která přednášku vedla, je důležitá prevence. Samovyšetření, které si může každá žena provádět sama či za pomoci partnera, v pohodlí domova.
Tento jednoduchý úkon pomůže včas odhalit změny, které se s jejím tělem dějí. Účastnicím přednášky paní Švantnerová předvedla způsob samovyšetření nejenom sama na sobě, ale také prostřednictvím „fantoma Kryštofa“. Umělá prsa si mohla každá z účastnic sama prohmatat a najít tam novotvary simulující začínající, nebo pokročilou nemoc.
V průběhu diskuse zazněly otázky, jak probíhá léčba a jaké má následky? Jak psychicky zvládnout fakt, že právě já mám tuto diagnózu a co to udělá s rodinou a blízkým okolím? Jak mi můžou pomoci v průběhu dlouhodobé léčby a rekonvalescence? Zazněly tam i skutečné příběhy žen. Těch, které o sobě mohly říct, že patří do skupiny vyléčených, ale mluvilo se i tom, že přibližně 3400 žen ročně, toto štěstí nemá. Proto byla důležitá rada co dělat, když při samovyšetření něco neobvyklého objevíte. Nečekat, jít k lékaři hned a nenechat se odbýt tím, že je to zřéjmě jenom cysta, kterou má spousta žen. Trvat na dalším odborném vyšetření, protože jde o váš život….
(mag)

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímž autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 66 vyąlo 10. 01. 2018.