Časopis Regionální knihovny Karviná


Co si přečtu... aneb Malá galerie nejčtenějších autorů

Jelikož tady máme zimní období a dlouhé večery, připravila jsem si pro Vás pár knižních tipů.


Před nedávnem vyšla kniha Dominika Dána Kořeny zla. Navazuje na předchozí román Smrt na druhém břehu. Tento případ už je ale vyřešen, Richard Krauz má problémy se svými bývalými „přáteli“, kteří se však dali na druhou stranu zákona. Podsvětí se začíná ozývat, vraždy přibývají, devadesátá léta nebyla vůbec lehká. Celé oddělení se proto musí semknout, začít bojovat proti vydírání a násilí pocházející právě z podsvětí. Co na to říkala tehdejší prokuratura a soudy?
Jeffery Deaver se vrací s třináctým případem Lincolna Rhyma a Amélie Sachsové v knize Poslední hodina. Všichni se musí mít na pozoru, protože udeřil sériový vrah. Nejdříve unesl v New Yorku podnikatele, jediným svědkem je malá holčička. Na místě zůstala oprátka. Zanedlouho poté je hlášen stejný případ, ovšem z italské Neapole. Lincoln musí s Amélií do Itálie, aby zjistili o případu více. To ještě netuší, že vrah nahrává poslední vydechnutí umírajících lidí a poté k němu skládá melodii. Tu ihned dává na internet. Hledání vraha se stane složitým případem mezinárodní spolupráce.
Pokud Vaše dítě bojuje ve škole s fyzikou, určitě byste mu měli vypůjčit sérii knih o Jirkovi od Stephena Hawkinga a jeho dcery Lucy. Stephen Hawking je považován za největšího teoretického fyzika naší doby. V prvním díle Jirkův tajný klíč k vesmíru pošle Jirku do vesmíru (tedy pošle ho tam jeho soused, který má skvělý počítač). Všechny zákony fyziky jsou vysvětleny dětskou hravou formou, takže opravdu každý by měl pochopit, jak všechno funguje. Problém nastává až tehdy, kdy chce počítač někdo ukrást a Jirka je stále v kosmu. Následují i další díly, kdy Jirka pozná Velký třesk, bude lovcem pokladů, anebo budou chtít prolomit tajnou šifru.
Kdo si oblíbil inspektorku Eriku Fosterovou v knihách Dívka v ledu a Noční lov, mohou zajásat, protože právě vyšel další díl Temné hlubiny. Erika nyní pracuje na případu dealerů drog a dostane tajnou informaci, že důkazy by mohly být v zatopeném lomu. Proto neváhá a vyšle tam pátrací skupinu. Potápěči nějaké důkazy vyloví, ale spolu s nimi i kostru dítěte. Erika se proto začne zabývat tímto případem a zjistí, že se jedná o sedmiletou dívku, která se pohřešuje už celých dvacet šest let. Toto pátrání se zdá být nejtěžším, na jakém kdy Erika pracovala.
Jednou z nejprodávanějších autorek podle žebříčku New York Times je Leylah Attar a její kniha Papírová labuť. Skye Sedgewicková žije od narození privilegovaný život, má vše, co chtěla. A najednou se ocitne někde na lodi, se zbraní u hlavy, její smrt či žití jsou v rukou člověka, o němž nic neví. Zprvu si myslí, že jde o pouhý únos a únosce bude jen žádat výkupné. Když ji ale usekne malíček, ví, že nejde o pouhou hru o peníze, ale o její holý život. A vůbec netuší, co s ní má muž jménem Damian v plánu. Jak ale pokračuje jejich společná cesta, vzniká nečekaná přitažlivost mezi Damianem a Skye. Když se ale Skye vrací do svých dětských vzpomínek, vyrovnává se s tvrdou realitou a zjišťuje, že se svým zajatcem má společnou minulost. Kniha nabízí nepředvídatelné dobrodružství při hledání duše, přátelství, vykoupení, boj o přežití, ale především jde o příběh, kde láska je konečnou cenou a minulost nejhorším nepřítelem.
Mezi další skvělé thrillery řadím knihu Křik od Nicolase Beugleta. Částečně je založena na pravdivých otřesných pokusech na lidech. Vše začíná v Oslu. Jedné chladné zimní noci je inspektorka Sarah Geringënová vyzvána, aby okamžitě jela do psychiatrické léčebny Gaustad. Mrtvola pacienta byla právě objevena v jeho cele. Hned od začátku jsou zde nejasnosti – proč není jediný záznam o tomto pacientovi, který je zde již přes 30 let, nemá ani jméno, ale na čele má jizvu s číslem 488? Posmrtný výraz mrtvého je děsivý – jakoby prožil ta největší muka a chtěl vše vykřičet. Indicie ji zavedou do Paříže za jistým Adamem Clarencem, který je ovšem po smrti. Ale setkává se s jeho bratrem Christopherem. Pokud chtějí vystopovat život pacienta s číslem 488 a odhalit jeho tajemství, musí se vydat na ostrov Ascension. Tajemný volající – Lazar – se chce na smrtelné posteli dozvědět, proč na něm byly prováděny pokusy zakázanou látkou LS34.
(jab}

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímž autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 66 vyąlo 10. 01. 2018.