Časopis Regionální knihovny Karviná


Karvinské pověsti se senátorem Radkem Sušilem

11. ročník projektu Celé Česko čte dětem v Regionální knihovně Karviná, příspěvkové organizace odstartoval v oddělení pro děti a mládež v Karviné - Novém Městě. Hostem se stal senátor a skvělý lékař Radek Sušil. Spolu jsme otevřeli knihu Stanislava Filipa - Karvinské pověsti.


Zajímavostí této knihy je to, že pověsti jsou zveršovány a ilustrace dodaly děti z karvinských škol.
V úvodu náš host prozradil, které knihy měl rád jako malý a také co četl své dceři. První pověst byla o Ondrášovi v Černém lese, který byl zbojníkem a potrestal klevetivou bábu.
Pověsti nemají daleko k pohádkám, o tom nás přesvědčila další ukázka z knihy pod názvem O chytré Maryčce. Děti v ní správně poznaly podobnost s pohádkou z pera Boženy Němcové Chytrá horákyně, která byla zfilmována jako Princezna Koloběžka první. Před poslední ukázkou vyjmenovaly děti všech devět městských částí Karviné. To proto, že jsme si četli o tom, jak vznikl název ulice Hrnčířská.
Ukázka v knize se jmenovala Zbojník, sedlák a hrnčíř.
Ke správným Karviňákům patří i jejich vlastní řeč, říká se jí „po našymu“. Děti mohly hádat, co znamenají jednotlivá slovíčka, například rožek, fertyk, gabať, břuch, kopidol, ludra, otargany. Kde si nevěděly rady děti, pomohli ochotně rodiče.
Nechyběla ani tradiční vědomostní soutěž, závěrečná autogramiáda a focení s hostem. Velikým překvapením byly sladké balíčky, které nám daroval pan Radek Sušil.
(yko)

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímž autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 69 vyąlo 15. 10. 2018.