Časopis Regionální knihovny Karviná
Vážení čtenáři,


přemýšleli jste někdy nad slovem červen – červenec? Tápali jste po původu názvů těchto měsíců? Znamenají snad oznámování doby, kdy se na záhoncích červenají a tak sladce voní jahody, stejně jako nadcházející léto? Ať si již vysvětlíme tato slova jakkoliv, nezměníme nic na faktu, že léto je tady.

Budeme doufat, že udeří silou letní pohody u moře, na horách či jen na chatičce v českých lesích. Staré moudrosti a pranostiky jsou pokladnicí vědomostí, ve které se odráží pozorování přírody našimi předky. Samozřejmě, rozmary počasí jsou na denním pořádku, ale je třeba vědět, že: „Jak červen teplem září, takový je i měsíc září.“ Snad dobrá rada pro ty, kdo se rozhodnou užít si dovolenou mimo hlavní sezónu. Nebo co tak „Červen vlažný pro sýpky a sudy blažný,“ to se budou zemědělci radovat! Pro všechny milovníky dobrého moku máme návod jak zjistit, zda bude podle počasí dostatek dobrého moku: „Červen-li více sucho než mokro bývá, urodí se hojnost dobrého vína.“ A pokud byste chtěli vědět, jak bude na Vánoce, pozorujte změny v tomto měsíci, říká se totiž: „Jaký červen, takový prosinec.“ Nejvíce důležitým dnem je 8. červen. Naše babičky se toho dne obávaly, protože slavil svátek Medard, a mnohdy se počasí chovalo podle rčení: „Medardova kápě, 40 dní kape“. Doufejme, že se ráno na Medarda probudíme do prosluněného dne.

A červenec? Pokud je červenec horký, pak věřte, že stejně tak bude i intenzivně pršet neboť: „V červenci, když slunce peče, i hojnost vody poteče.“ 4. července je Prokopa. Podle staré pranostiky prší-li na Prokopa, zmokne vám každá kopa. Na svatého Jakuba, což je den 25. července, brambor první úroda. Takže: „Na Jakuba každý dlubá.“ Bylo to znamení, že sedláci vyrážejí do polí sklízet první plody své práce.

Ať již nám počasí připraví nejedno překvapení, neberte to tragicky, vždyť záleží na nás samých, jak si měsíce dovolené a odpočinku prožijeme. Každopádně Vám za všechny zaměstnance Regionální knihovny Karviná přejeme co nejkrásnější počasí a mnoho úžasných zážitků z cest, nejen z domova, ale i ze světa.

(yko)

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímž autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 11 vyąlo 15. 06. 2004.