Časopis Regionální knihovny Karviná
Naši milí čtenáři,


dny protkané zlatým svitem sluníčka, tak laskavého k našim tělům, pomalu a jistě ubírají na své intenzitě. Skončily prázdniny, vrátili jsme se z dovolených. Všem školákům začíná nový školní rok. V nových brašnách voní nová pouzdra, pastelky se chlubí zastrouhanými špičkami a při pohledu na některého prvňáčka máte dojem, že vidíme pochodující aktovku s nohama.

Zahrádkáři a hospodyňky zavařují vše, co svou prací vypěstovali, co sklidili. U některých to vypadá, že se zavařují i šišky, ale nesmějme se. Jak pak přijdou v zimních měsících k duhu zavařené meruňky či broskve plné léta? Začíná období babího léta.

Taky jste si poprvé představovali pod tímto pojmem to, že v povětří nám začnou lítat babičky v šátcích či se vyrojí ven jako včeličky? Možná je to tím, že se ty naše babulky a babulinky, samozřejmě i dědové vystavují posledním záchvěvům sluníčka, které nám září ještě dopřává. Celý měsíc je o sestupném , alespoň většinou, poklesu teplot, o ranních chladných mlhách, a taky kolikrát udeří i první mrazíky. Nezlobme se na ně, vždyť nám krásně, byť smrtelně, šlehnou a vybarví listí stromů. Období od konce srpna až po říjen rozdělujeme do několika etap. Začátek září je tzv. Jilské ochlazení. I když nelze říci, že se počasí bude tímto řídit, můžeme právě již nyní čekat první ranní mrazíky. Ale možná, že mnozí z nás přivítají ranní sychravost. Nadechnout se zčerstva, prohnat tou vůní spadaného listí každou komůrku v plících…

Dalším obdobím je Mariánské léto, to pravda nemusíme, protože začíná pršet, teda většinou, ale příroda potřebuje právě i vláhu. Vše by se podle kronik a záznamů mělo změnit právě na přelomu září a října, kdy začíná Léto svatého Václava. Starý dobrý patron našeho státu se určitě i letos zaslouží o to, aby nastaly opravdu ty krásné, ještě alespoň trochu slunečné dny, které tak přejí houbařům a všem milovníkům malíře, nazvaného podzim. Vždyť, kde najdete tak nádherné barvy, tu kompozici? Na procházkách podzimní přírodou Vám přejeme mnoho krásných zážitků.

(yko)

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímž autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 12 vyąlo 31. 08. 2004.