Časopis Regionální knihovny Karviná

Sova 13 / 2004

Úvod
Jesień w Oddziale Lit. Polskie
Ohlédnutí za provázkiádou
Jakpak se Strašálo
Jak obálka ke slovu přišla
Jak šel čas…
Nabídka Fimového Klubu
Knihovna budoucnosti….
Co si přečtu...
Večer aforismů a poezie
Pozvání přijal... V. Vydra
Dům V Aleji prezentuje...
Ve zkratce
Píšu píšu pohádku
Knihovna připravuje
Vyhledávání

  Zadej text hledání:Odkazy
Regionální knihovna Karviná
Inf. portál knihoven
Inf. portál Karvina.info
Domácí knihovnička
M. V. S.

Vážení přátelé,

v životě lidského jedince znamená rok období 365 dnů radostí, úspěchů, neúspěchů, vzletů a pádů. Jak je to dávno, kdy jsme si zde, na těchto stránkách přáli kouzelné Vánoce plné pohody a rodinného štěstí kolem rozsvíceného stromečku? A vidíte, den ze dne ukrajoval ze svého pomyslného ročního krajíce a opět připravujeme, pečeme, zdobíme a těšíme se opět na ty rozzářené oči našich nejbližších.

Tak jako stříbrošupinatý kapr, vůně smrčků či borovic, teplo zapálených svící, patří k symbolům či doprovodným znakům Betlém a Betlémská hvězda, rozzářená vlasatice, zvěstující narození Božího syna. Podívejme se spolu k tomuto okamžiku, lze jej také konfrontovat s astronomickými výpočty a možná budeme sami překvapeni, jaká že to událost poznamenala vlastně den, kdy se na seně v jesličkách objevilo nahé dítě.

Poprvé ji jako vlasatici namaloval nad městem Betlémem italský malíř Giotto di Bondone na základě svého pozorování z roku 1301. Dnes již víme, že šlo o jev později nazvaný Halleyova kometa. Přesnými výpočty ale astronomové spočítali, že se musela objevit nad místem zrození Krista před jeho narozením…. Šlo tedy o jiný, nepředpokládaný, neperiodicitní úkaz či konjukci planet?

Většina astronomů se proto přiklání k názoru, jejž poprvé vyslovil Johanes Keppler, že právě konjukce planet Jupiteru a Saturnu v souhvězdí Ryb má na svědomí úkaz zvaný Betlémská hvězda. Pro nás laiky jsou tyto věci mezi nebem a zemí nepochopitelné, přesto bude pro nás Betlémská hvězda znamením.

Znamením nového života, pokoje a míru v našich duších, stejně tak jako znamením vánočních svátků, těch pravých, zasněžených českých vánoc, vonících vanilkou a jehličím. Putujme tedy, alespoň v myslích, za Betlémskou hvězdou života, od člověka k člověku a přejme si jen to obyčejné lidské, něhyplné pohlazení. Dovolte mi, abych za všechny pracovníky Regionální knihovny Karviná popřála všem nádherné prožití svátků vánočních, úspěšný rok 2005, plný zdraví, pohody i štěstí.

(yko)

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímž autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 13 vyąlo 16. 11. 2004.