Časopis Regionální knihovny Karviná


Úvod

Vážení přátelé,

následující měsíce jsou ve znamení těch nejúžasnějších změn a zázraků, na jehož začátku jsou nesmělé paprsky lehce budící životodárným prstíkem květy, pupeny, trávu, prostě všechnu tu zelenou a různobarevnou krásu, na konci pak usedáme do svěžího, hebkého a zeleného pažitu plného květů a vůní…

O dubnu se říká, že v jeden den se vystřídá devatero druhů počasí. Ne nadarmo se dubnu říká apríl, plný překvapení, zlomu jarního slunka v ostrý déšť. Jak praví klasik, tento druh počasí je vrtkavější nad ženu… a co si budeme povídat, to je co říci. Přesto nás může v mysli hřát myšlenka toho, že to pravé jaro, až na některé jisté nedostatky, je zde.

Pravda, na to, aby nás změny počasí překvapovaly, na to má právo jedině duben, horší je pak se srovnat s faktem, když v polovině května, do té rozkvetlé nádhery přijdou ledoví muži v podobě Pankráce, Serváce i Bonifáce. Pro mnohé rostlinstvo je jejich ledový šleh osudový, ale přesto… jde snad o poslední záchvěv. Prostě i ti ledoví muži si rádi zašpásují.

Červen je předznamenáním léta. Jistě, má mnoho podob, horko k upadnutí, lijáky, chlad.. ale určitě jde o červen, a ať chceme nebo nechceme, začnou se červenat hlavičky jahod či ve větvích se začnou špačkové hádat o polozralé hlavičky třešní. Je to období prvních senosečí, což nám vlastně připomíná pranostika: Na sv. Antonína, broušení kos započíná... Taky Vás teď v nosících polechtala ta nádherná vůně čerstvě posečené trávy? Ať už je počasí takové, či onaké, každý si má nést své sluníčko v srdci, nenechat se ovlivnit ani teplem ani zimou, ani mokrem ani suchem. Ať se Vám to v následujících měsících daří co nejlépe.

(yko)

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímž autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 15 vyąlo 01. 04. 2005.