Časopis Regionální knihovny Karviná


Léto budiž pochváleno

Možná i tak my všichni kvitujeme teplé paprsky sluníčka rozehřívající vzduch, který tak krásně voní po třešních a jahodách. Balíme kufry, nakupujeme opalovací krémy s co možná největším faktorem, vybíráme celoroční úspory, prožíváme přímo hororové situace při přepravách či hledání letenek a pasů naší zahraniční dovolené… Co tak to vše změnit? Co tak si odříci luxus a pohodlí, a vrátit se o několik let nazpět? Zabalit si stan, spacáky, vytáhnout staré džíny, vytahané tričko, sbalit pár konzerv Trenčianského párku a leča a vyrazit jen tak vlakem či pěšky po krásách naší vlasti? Že se Vám to zdá jako šílené a nemožné? Pak věřte, že jsme zpohodlněli.

Já si moc dobře pamatuji na dobu, kdy jsme jen tak šlapali od kempu do kempu, poznávali každý kilometr našich hor, našich zámků a hradů, navazovali nová přátelství u ohně a zpěvu trampských písní a upřímně, poznávali jsme i jiné krásy než turisty naplněné pláže přímořských letovisk.

Mohu-li říct, naši zemi jsme prochodili vyloženě jako Honza, ale snad nejkrásnějším koutkem se pro mne stal Český ráj, Prachovské skály a samozřejmě naše Beskydy. Každá z těchto lokalit má své nej a každému návštěvníkovi se jistě zapsala do paměti. Pro mne to byly tyto oblasti, avšak naše země je plná takových krásných zákoutí. Může se pyšnit historií, která se vypíná skoro v každém městě, může poskytnout nádherný západ slunce v rosou pokropené trávě či naopak východ slunce s mlžným oparem, který vyvolává den.

Nicméně, ať již odletíte do cizích zemí nebo toto povídání vezmete jako inspiraci pro možnou dovolenou, přeji Vám, ať ji prožijete dle svých představ. Přeji Vám úžasné dny plné dobrodružství, nových poznání a také šťastného návratu.

(yko)

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímž autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 16 vyąlo 01. 07. 2005.