Časopis Regionální knihovny Karviná


Svatá Markyta hodila srp do žita

Svatá Markyta hodila srp do žita - teď tu máme plody - nastávají hody. Hody těla, ducha osvícení, nadchází nám slavné posvícení! Nastává nám doba smíchu - můžem popustiti hříchu. Vita brevis, život krátký, co je pryč, nepřijde zpátky. Jenom chvíli tady žijem - užijte plodů, carpe diem!

Ano, to je okamžik, kdy se už po staletí lidé těšili na to, kdy po celoroční dřině usedli k bohatě prostřeným stolům a těšili se z plodů své práce. Chalupy voněly dobře vykrmenou husou, pekly se koláče a mnohé další laskominy vyvolávaly reflex, který známe jako Pavlovův.

Byla zde doba posvícení. Možná, že nám současníkům to nic neříká, jsme v době plných stolů, přebytků a dostatku zboží po celý rok. A možná právě proto, aniž si to uvědomujeme, s jídlem mrháme, jíme nezdravě. Existoval mezi našimi předky zvyk uzamykání komory, kde byly potraviny, aby si nikdo nemohl zajít, kdy se mu zachtělo na kousek chleba či mléko. Právě tato komora se odemykala jen několikrát do roka a právě to jedno bylo období posvícení. Moc dobře věděli, že za pár dnů čas hojnosti pomine a komory se opět uzamknou, aby se mohly plnit a připravovat na svátky vánoční.

Dovedete si představit situaci, kdy Vás v noci vzbudí ten neodolatelný pocit chuti na něco, v polospánku chcete otevřít lednici a ouha… je na zámek? Zcela nemyslitelné, ale možná právě proto se naše prababičky či pradědečkové dožívali svojí střídmostí delšího věku a byly podstatně zdravější.

Nechci a nemohu odsuzovat naše chutě, jen při pohledu na přeplněné kontejnery, kde při zběžném pohledu najdete dokonce i skoro celé kuře. Naskytne se tudíž myšlenka o tom, že mohlo nakrmit potřebnější… Koloběh roku se zanedlouho uzavře. Nastane období hojnosti, radosti a vzájemné spřízněnosti. Vánoční svátky přinesou jako každoročně mnoho radosti, milých chvil v rodinách. Nepleťte si je tedy s honičkou za plným nákupním košíkem, stresovými chvilkami u sporáku, praskajícími ledničkami ve švech či v nejhorším případě žlučníkovým záchvatem na pohotovosti. Prožijte je v klidu, míru, vzájemné spokojenosti, radosti darované či dávané. Přijdou opět, stejně jako Spasitel při záblesku Betlémské hvězdy, aby oblažily naše duše a srdce.

Za kolektiv zaměstnanců Regionální knihovny Karviná, přijměte přání skvělého prožití posledních dnů roku 2005, který možná někomu mnohé vzal, ale také mnohé dal. Přejme si společně, aby ten rok 2006 byl ve znamení zdraví, šťastných chvil a úspěchů, vždyť právě tyto okamžiky vyvažují ty méně podařené.

(yko)

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímž autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 17 vyąlo 01. 10. 2005.