Časopis Regionální knihovny Karviná

Sova 22 / 2007

úvod
Píšu, píšu pohádku již popáté
Elektronický biografický slovn
Na návštěvě…
Historie knižní vazby - část I
Slovo vedle slovíčka a už je t
Nabídka Filmového klubu
Vánoční výstava v Galerii Pod
Internet neznamená jen chat
Co si přečtu...
Získej podpis Aleše Valenty sp
Speciální fond pro děti s vývo
Pozvání přijala…..
Knihomolická kniha
Přehled plánovaných akcí
Vyhledávání

  Zadej text hledání:Odkazy
Regionální knihovna Karviná
Inf. portál knihoven
Inf. portál Karvina.info
Domácí knihovnička
M. V. S.

úvod

Milí čtenáři,

říká se, že sedmička je číslo, které se řadí k těm šťastným. Již několik dní píšeme na konci označení roku právě tuto číslici, ale co pojem štěstí pro každého z nás znamená?Je to lukrativní zaměstnání přinášející profesní uspokojení člověka nebo několika nulové konto a s ním související osažitelné požitky, které si můžeme tak přát? Jakou máme představu o štěstí? Pravdou je, že s věkem se nám posunuje hranice vnímání představy štěstí. Když se zeptáte například prvňáčka, odpoví Vám jedním dechem, že je to jednička v deníčku nebo červený puntík za něco, čím potěšil tu svoji paní učitelku. Velkým štěstím pro dorůstající mládež je třeba oblíbávání sluníčkových pih na nose první velké, a jak rádi tvrdíme, největší lásky.

Později, když objevíme konečně tu pravou, souzněnou polovinu, jsou to andělské zvony, které rozeznívají štěstím naše srdce při společně vyřčeném ANO. Pro každého lidského tvora je tím nejšťastnějším okamžikem snad první křik nositelů vlastních genů, jeho první krůčky, cesta do školy….a štafeta štěstí putuje dál. Okamžiků, zlomků sekund, kdy srdci narůstají křídla a dává se zběsile do tlukotu je kolem nás denně spousta, je jen někdy problém je zahlédnout nebo je dát do souvislosti, že právě milý usměv, pozdrav, povšimnutí, je šťastným okamžikem.

To si možná uvědomíme v čase, kdy sami jsme v nepřízni osudu a ony samy se tyto nepovšimnuté okamžiky přihlásí. Dívejme se tedy pozorněji kolem sebe, rozdávejme úsměvy, pohledy i pohlazení. On totiž největší pocit štěstí spočívá v dávání. Rok 2007 je zde, nastaly běžné povinnosti všedních dní. Ať jsou tedy šťastné, jako číslovka, která ho předznamenává.

Pokud se nám ale trocha smůly dostane na podrážky, nezoufejme, každé toto out má i svůj protipól in. Přejme si taková in, aby nás po celý rok provázela. Jak bylo řečeno ústy klasika: Štěstí, co je štěstí? Muška jenom zlatá. Nenechme na náhodě, zda přilétne, ale sami ji chytejme…..alespoň se o to pokoušejme.

(yko)

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímž autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 22 vyąlo 07. 01. 2007.