Časopis Regionální knihovny Karviná

Sova 23 / 2007

úvod
V zajetí seriálů.
Kuřecí rarášci
Biblioset pro knihovny
Filmový klub 2007
Historie knižní vazby - část V
Píšu, píšu pohádku.
Zapraszamy
Slavíme Velikonoce
Malování na chodníku
Co si přečtu
Pozvání přijala
Jak se mění les
Multimediální festival 2007
Z pohádky do pohádky
Přehled připravovaných akcí
Vyhledávání

  Zadej text hledání:Odkazy
Regionální knihovna Karviná
Inf. portál knihoven
Inf. portál Karvina.info
Domácí knihovnička
M. V. S.

Vážení přátelé

máme za sebou zimu-nezimu …Pokládáte si jistě otázku, co přijde nyní... Budeme jako minulý rok úpěnlivě vyhlížet do rozpáleného horka a očekávat byť jen náznak zachmuření či mráček, který dává naději osvěžujícího deště? Čekají nás naopak přívaly provazců deště, které vyženou běsnící živly potoky a říčky ze svých koryt? Buďme optimisté, snad nás tyto extrémy minou a my prožijeme laskavé jaro a léto ve všem tom rozpuku a cvrlikání, v teplotních normálech a prostě ve všem, co k českému tomuto období patří.

Kolikrát jsem nahlédla do kronik našich předků, abych hledala spojitosti předpovědí, tradic a zvyků se skutečností, a pro dnešek mi dovolte, abych Vám některé z nich představila..

Měsíc Duben každoročně začíná i končí nejrůznějšími, méně či více vtipnými žerty a mystifikacemi. Tento zvyk, ač není původem českou tradicí, se u nás díky našemu smyslu pro humor zabydlel. Není pořád jasné, odkud se tento zvyk vzal. Freiburský profesor národopisu Werner Mezger tvrdí, že vyvádění aprílem je písemně datováno ze 17.století. Podle křesťanského výkladu apríl souvisí s narozeninami Jidáše, protože posléze zradil Krista, nesmí se tento den údajně věřit všemu, co se řekne nebo stane. Proto jsou 1. a 30.duben dny, kdy se v minulosti někdo posílal pro něco nebo někam, co neexistuje. Například se posílalo pro komáří sádlo, zaječí peří, hodinářskou motyku. V současnosti žertíky nabraly nejenom vynalézavosti a důmyslnosti. Proto se zamyslete, jestli Vás někdo poprosí o bublinku do libely či mezery do žebříku.

S příchodem května se všude na našem stavěly a je tomu tak i dodnes, staročeské máje. Vychází z tradice přinést do vesnice 1.května zrána březové stromky- máje- a stavět je před domy dívek. To znamenalo veřejnou poctu a vyjadřovalo zároveň chlapeckou náklonnost k děvčeti. Bylo také zvykem, že si mládenci tu svou májku také hlídali. Hrozilo také její pokácení od rivala. Dodnes tento zvyk přetrvává, byť v omezené míře a různých podobách, ale neztratil nic ze svého půvabu.

V měsíci červnu mne při prolistovávání publikací z fondu Regionální knihovny Karviné zaujal svátek Jana Křtitele. Vychází na 24.června. Tento muž byl podle Ježíše Krista největším ze všech proroků, který se narodil kolem roku 1.n.l. Alžbětě, sestřenici Panny Marie a chrámovému knězi Zachariášovi, kterému narození syna předpověděl anděl. Ve svých 27 letech odešel do judské krajiny a své následovníky křtil v řece Jordán. Díky své kritice krále Heroda a jeho cizoložného svazku s Herodianou si vykoledoval rozsudek smrti. A jak se říká, za vším hledej ženu. Jistě znáte příběh o Salome, která si podmanila svým tancem samotného krále, která si za odměnu vyžádala Janovu hlavu. Roku 30 n.l. tak Jan přichází o život stětím.

Jde o téměř církevní svátek, kdy se slaví narození tohoto světce, který je vyobrazován s křížem a beránkem. Je patronem slavnosti křtu a řeholníků..Tradicí je určitě to, že děvče, které se chtělo dozvědět, za koho se provdá, natrhalo v předvečer svátku Jana Křtitele devatero kvítí- kopretinu, růži, smolničku, chrpu, rozchodníček, čičmundíček, mateřídoušku, fialku a zvonek- a aniž by promluvilo. Tento věnec pak dalo pod polštář a vyvolený se jí pak zjevil ve snu.

Takže Vám přeji, ať se nenecháte nachytat v dubnu na nijaký žertík, ať Vám nikdo nepodetne tu Vaši májku a také smyslné sny při jevování Vašich milovaných. Pak už Vás možná nebude zajímat, zda sluníčko vyžene v dubnu do tropických teplot nebo v červnu udeří mrazy.

(yko)Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímž autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 23 vyąlo 02. 04. 2007.