Časopis Regionální knihovny Karviná

Sova 25 / 2007

úvod
RK se zapojila do projektu
TÝDEN KNIHOVEN
Výstava Pavla Hlavatého
Nemůžete sehnat?
Výměnný fond RK Karviná
Škola jako příprava pro život
O podpis Romana Šebrleho
Jesień w Oddziale Literatury
Novinky v Bibliosetu
Filmový klub v Karviné
Celé Česko čte dětem
Vzpomínka na Jiřího Daehneho
Chytrá pohádka
ŽIJÍ MEZI NÁMI
Poklad Černého delfína
Přehled připravovaných akcí
Vyhledávání

  Zadej text hledání:Odkazy
Regionální knihovna Karviná
Inf. portál knihoven
Inf. portál Karvina.info
Domácí knihovnička
M. V. S.

Vážení přátelé,

syrový vzduch, prosycený zetlelou vůní spadlého listí signalizuje, že celá příroda uvítala barevný podzim s různorodou škálou barev. Olovněná oblaka jsou jako velké peřiny plné jemných peříček sněhu, který snad letos pokryje zem, stromy, domy a bude s lehkostí sedat i na zachumlané postavy lidí pohybujících se venku


Přichází období temna a očekávání, za dveřmi je nejkrásnější svátek roku, v každém z nás začíná vibrovat to předvánoční dilema: Čím potěším toho či onoho, co by si třeba naši nejbližší přáli najít pod stromečkem?
Naše doba přinesla předhánění a snažení se ohromit obdarovaného velikostí a množstvím vynaložených financí do obdarování, ale Vánoce jako takové přece o této novodobé tradici nejsou. Jistě, je velmi milé, když Ježíšek vyslyší Vaše přání, ale tyto svátky jsou spíše o sounáležitosti a vědomí, že je nám dobře mezi těmi, které milujeme a oni nás.
Při svých besedách o Vánocích si s dětmi povídám, jak se slaví Vánoce u nich doma, zda dodržují některý ze zvyků, tradic. Myslím, že naše mladá generace vyměnila Ježíška za Santa Clause, povídání si u prostřeného stolu za pořady v televizi a celkově se Vánoce staly spotřebním svátkem ve znamení kupy dárků.
Nepřísluší se mi soudit, proč tomu tak je a věřím, že všude tomu tak není, vážím si jen snahy svých rodičů zachovat tyto svátky v té podobě, v jaké je slavíme u nás v rodině. A stejně tak je předáváme dál i my. Pro mne jsou osobně Vánoce tím nejkrásnějším svátkem v roce. Tak trochu je slavíme již v období Adventu, dodržujeme štědrovečerní tradice od lámání oplatků až po házení střevícem, zpíváme koledy, pouštíme lodičky z ořechových skořápek.
Jistě, každá země, každý národ má své, ale stejně, nejkrásnější Vánoce jsou u nás, v Čechách. Svátky, které voní vanilkou a jehličím, rozsvěcují oči nejen dětí, prostě vím, že v tom období mám kolem sebe všechny, bez kterých bych si život nedovedla představit. A toto vědomí pro mne znamená domov a bezpečí.
Přeji Vám, za všechny zaměstnance Regionální knihovny Karviná prožití vánočních svátků v lásce, zdraví a pohodě, do Nového roku 2008 si popřejme optimistický pohled na svět, který, stejně jako ten končíci se, přinese vzlety a pády. Tak doufejme, že nebudou moc bolet. (yko)

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímž autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 25 vyąlo 01. 10. 2007.