Časopis Regionální knihovny Karviná


Vážení přátelé,

tak a je to tady, zaklepalo sice nesměle, ale nakonec vešlo do dveří, aby obdarovalo nás všechny veselými slunečními paprsky a oblažily naše temnou zimou zmučené duše. Přišlo Jaro..


Astronomické jaro začíná jarní rovnodenností (na severní polokouli zpravidla 20. března, na jižní 23. září) a končí letním slunovratem (na severní polokouli zpravidla 21. června, na jižní 21. prosince). Termíny počátku a konce mohou být o dva dny posunuty kvůli nepravidelnostem souvisejícím s přestupnými roky.

Podívejte se kolem sebe, vše je nové, svěží a v rozpuku. Vše ožívá novým životem a i my jsme naplněni optimismem. A kdože je nositelem a poslem jara?
Jsou to především sněženky, ty křehké kvítky, které snad každý má na zahradě. Tyto bílé květy jara se probouzí jako první a často raší ještě pod sněhovou pokrývkou.
Sněženky často doprovází i bledule. Ty jsou o něco vzácnější. Jejich krása si ale nezadá s žádným jiným druhem. Jsou krásné totiž svojí jednoduchostí. Barevné tropické orchideje jsou pro lidské oko příjemný, ale zároveň i složitý obraz. Jednoduchost bledulí je pro oko i mysl jednoduchá, ale i krásná.
Třetí poslové jara naší flóry jsou šafrány. Ty jsou však ze všech nejcennější. Planě rostou pouze vzácně. Naštěstí se z jejich fialovo-oranžové krásy můžeme těšit na zahradách, kde často tvoří celé koberce.

K jaru neodmyslitelně patří nadšený zpěv ptáků, který se rozléhá široko do okolí. Velká část druhů se vrací z teplých dálek a zbytek začíná s přepeřováním do svatebního tance a pokřiku, který vybízí k veselejšímu vstávání z teplých postelí.

Jaro zkrátka nastává. Všichni, co máte rádi přírodu, vyražte ven. Vyjděte si s rodinou, bez rodiny, s foťákem nebo i bez foťáku. Běžte prostě ven. Na jaře je venku tak krásně. Je velká škoda nevidět, jak se vše probouzí k životu. Natáhněte do sebe tu syrovou vůni předjaří a později i omamnou vůni květů, které nekvetou tak vesele jako jen na jaře. A hlavně, vezměte si z nich příklad. Usmějte se…
(yko)

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímž autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 31 vyąlo 01. 04. 2009.