Časopis Regionální knihovny Karviná

Sova 33 / 2009

Úvod
Karvinské děti a multikulturní
Knižní jarmark 2009
Podzimní nabídka FK Karviná
Spolupráce RK a Nového Domova
Bezplatné půjčování AV nosičů
Jiří Špaček - panoromata z ČR
Co si přečtu...
Městské knihovny v Řecku
CIP – katalog v knize
Malé zamyšlení…
Další ročník CČČD
Přehled připravovaných akcí
Vyhledávání

  Zadej text hledání:Odkazy
Regionální knihovna Karviná
Inf. portál knihoven
Inf. portál Karvina.info
Domácí knihovnička
M. V. S.

Vážení přátelé,

s přibližujícím se obdobím, které tak notoricky dobře známe pro jeho hektičnost, ale především krásu a pohodu, si vždy říkám, že je čas, pořád čas
Nicméně vánoce klepou v podobě reklam vysílaných v televizi a zejména pak je můžeme vnímat prostřednictvím zboží, které nabízí naše hyper či supermarkety.


Letos zde, v posledním čísle našeho časopisu nebudeme opěvovat krásu zasněžených a vanilkou provoněných dní lásky,ale nahlédneme na tradici a historii dne, kdy za dveřmi stojí známá trojice: spravedlivý a vážný Mikuláš, krásný andělíček a zejména pak pitvořící se čert s pytlem na zádech.
Každoroční obrázek, doprovázející datum 6.12., v našich krajinách ovšem podvečer již 5.12. můžete potkat na ulicích tuto skupinku. A pak to přijde…
Rodiče s úsměvy na rtech pozorují své strachem vzlykající děti, které s hrůzou pozorujíce čerta odříkávají naučené básničky a slibují, že budou hodné, budou papat či si uklízet…pamatujete na to i Vy, jak jste také s brekotem slibovali?

A jak tento zvyk vznikl? Kde se vzala postava majestátného Mikuláše? Historicky doloženými daty jsou:
Mikuláš se stal kolem r. 300 jako mladý muž biskupem v Myře v tehdejší Lykii. Brzy potom zde začalo pronásledování křestanů za Galeria Valeria Maximina. I Mikuláš se dostal kolem r. 310 do zajetí a byl v žaláři těžce trýzněn. Ještě poznamenán utrpěným mučením vystoupil r. 325 na slavném koncilu Nicejském. Více se neví o Mikulášově životě a působení, je známo už jen přibližné datum biskupova úmrtí. Den smrti byl 6. prosinec, rok mezi 345 a 351. Mikulášův kult se šířil asi po dvě staletí po smrti uctívaného, přesáhl na celou řeckou církev, později i na slovanské země. K největšímu Mikulášovu uctívání došlo od 8. století v Rusku, jehož je od té doby patronem. Váhavě se pak šířil Mikulášův kult také v Evropě, např. od 10. století v Německu, Francii a Anglii.

Ať tak či tak, každoročně se dočkáme toho obrázku, kdy děti se slzičkou hledají úkryt pod postelí či v náručích dospělého. Zažili jsme to my, naše děti a snad i děti našich dětí…Trochu pro mnohého drastická tradice, ale zase…když se dělají věci rozumně.
Přeji Vám všem, nejen dětem co nejméně slziček při návštěvě této „trojky“ a především ničím nerušený a pohodový krok do roku 2010, který bude jistě lepším, příznivějším, méně stresovým, úspěšnějším, bohatším nejen v počtu bankovek ve Vaší peněžence.
{yko}

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímž autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 33 vyąlo 01. 10. 2009.