Časopis Regionální knihovny Karviná


Vážení přátelé,

Nový rok 2010 se ujal své symbolické vlády k veliké radosti sportovně založených čtenářů a diváků. Ve své periodicitě zde máme opět rok ve znamení olympiády, tentokráte se bojů na kolbištích zúčastní lyžaři, krasobruslaři, hokejisté.


V roce 2003 bylo na pražském 115 zasedání Mezinárodního olympijského výboru volen pořadatel zimních olympijských her pro rok 2010. Vítězem se stal kanadský Vancouver. Zimní olympiáda se uskuteční od 12. do 28. února 2010. Zároveň s nimi budou již tradičně pořádány i Paralympijské hry, které se uskuteční od 12. do 21. března 2010.
A i když se sluší až na jejich konci vyhodnotit sumář, již teď víme, že:- v průběhu 17. olympijských dní bude uděleno celkem 302 sad medailí- na ZOH Vancouver 2010 bude k dispozici přes 1,7 milionů vstupenek- organizátoři olympiády předpokládají, že přibližně tři čvtrtiny vstupenek si koupí domácí návštěvníci- zimních olympijských her Vancouver 2010 se účastní cca 5500 sportovců a 1400 funkcionářů z 90 zemí světa- očekávaná účast novinářů a reportérů je přibližně kolem 9600- ubytování bude zajištěno ve 2 hlavních městech ZOH 2010 ( ve Vancouveru a Whistleru )- na průběh her bude dohlížet okolo 650 rozhodčích.
Možná se ptáte, kdopak jsou maskoti této olympiády, tak teď již můžeme prozradit, že jde o figurky Miga, Quatchi a Sumi, které navrhla vancouverská firma Meomi Design, byly inspirovány mytologickými postavami původních obyvatel a silně ovlivněny populární kulturou, moderními styly animace, olympijským a paralympijským hnutím, kulturou a divočinou Britské Kolumbie a Kanady, a vlastní představivostí tvůrců. Každá postavička je jedinečná, ať už jde o osobnost či fyzický vzhled.Roztomilá Miga miluje snowboard, Quatchi, plachý a něžný obr je populární postavičkou legend domorodců ze západního pobřeží Pacifiku a Sumi je zvířecí duch, který na hlavě nosí zvláštní klobouk, má křídla mohutného ptáka a chlupaté nohy černého medvěda.
Takže teď stačí naladit ostrý a perfektní obraz a miliony fanoušků bude fandit svým borcům a věřím, že i naši sportovci z jedné malé země uprostřed Evropy po zásluze uloupí některou z cenných medailí.
Takže Češi Do toho a Citius, Altius, Fortius (Rychleji, výše, silněji).
(yko)

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímž autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 34 vyąlo 04. 01. 2010.