Časopis Regionální knihovny Karviná

Sova 36 / 2010

Úvodník
Fotbal v knihovně aneb...
Večer plný her, soutěží a pohá
Když se řekne Beletrie…
Co se děje za dveřmi knihovny?
Výukové lekce internetu v RK
Co si přečtu...
Stejná a přesto pokaždé jiná
Oslavili jsme 2. rok virtuální
Setkání v pařezové chaloupce
Malování na chodníku
Přehled připravovaných akcí
Vyhledávání

  Zadej text hledání:Odkazy
Regionální knihovna Karviná
Inf. portál knihoven
Inf. portál Karvina.info
Domácí knihovnička
M. V. S.

Vážení přátelé

po velice studené a dlouhé zimě, která nás navštívila začátkem letošního roku po 80 letech jsme velice netrpělivě vyhlíželi první nesmělé jarní paprsky, které jako kouzelným proutkem zahání všechny smutky uplynulé zimy.


Letošní jaro, ve srovnání s jinými roky bylo nepoznatelné, přešli jsme ihned do pár dnů rádoby léta. Možná jsme tomu počasí spílali, nevědouc, že těch pár slunečných dní bude to poslední na dlouhou dobu…
Květnová a červnová příroda ukázala již,že sluníčka bude poskrovnu a zdá se, čeká nás studené a deštivé léto.
To nastalo astronomicky 21.června 13:28 středoevropského času, kdy sluníčko vstoupilo do znamení Raka. Nastal letní slunovrat. Dosáhlo tak nejsevernějšího bodu a pomalu se začne navracet k rovníku. 21.červen se tak stal nejdelším dnem letošního roku s nejkratší nocí..a pak?
Pak věčný koloběh přírody a života opakovaně začne prodlužovat noci a zkracovat dny.
Jak vlastně vypočítáváme datum počátku léta?
Podle Řehořského kalendáře, využívají povolaní k výpočtu čtyřsetletý cyklus. Proto již teď víme, že v první polovině 21.století připadne letní slunovrat jednačtyřicetkrát na 21.červen a devětkrát na 20.červen – v roce 2024, 2028, 2032, 2036, 2040, 2048 a 2049. Pomalé změny nastávají i vlivem změn zemské dráhy. V současnosti je nejdelší z ročních období právě léto a velmi zvolna se ještě prodlužuje, teprve až v roce 4000 se začne zkracovat…to je ale daleko, my si budeme pro tento čas přát, aby hlavně bylo léto létem se sluníčkem, teplotami hladící naše těla.
Letní slunovrat přináší mnohé úkazy, které můžeme pozorovat na letní obloze. Podle astronomů jde o období, kdy doporučují návštěvu hvězdáren. Neodmyslitelnou součástí letní oblohy jsou padající hvězdy, jejichž zdrojem je nejznámější meteorický roj Perseidy. Pozorovatelné jsou zejména v období od 19.července do 26.srpna. Ať již u moře či českého rybníka, na vrcholcích alpských vrcholů či Beskydách, užijte si každého slunečního paprsku, pohodových a odpočinkových dovolených, prostě krásný letní čas.

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímž autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 36 vyąlo 07. 01. 2010.