Časopis Regionální knihovny Karviná

Sova 37 / 2010

Uvod
Knižní jarmark pošestnácté
Mezinárodní příhraniční projek
Knihovna bez hranic
Nabídka Galerie Pod Věží
V Ráji o prázdninách
Ocenění našich pracovníků
Co si přečtu...
Knihovna a autorský zákon.
IS pro firmy i malé živnostník
Filmový klub nabízí
Prázdninové dílničky pro šikul
Přehled připravovaných akcí
Vyhledávání

  Zadej text hledání:Odkazy
Regionální knihovna Karviná
Inf. portál knihoven
Inf. portál Karvina.info
Domácí knihovnička
M. V. S.

Vážení přátelé,

dlouho jsem přemýšlela, o čem dnes budu psát. Je zde konec roku, bilancování, sčítání a odečítání.. Napadlo mne tedy jediné, přijměte pozvání na jeden rok s knihovnicí. Pojďte se se mnou podívat, jak letí měsíce, dny či hodiny ve Vaší Regionální knihovně . Prosím ovšem laskavého čtenáře o shovívavost a nadhled. Veškeré události zde uvedené jsou čistě náhodné, ale pravdivé….


Leden - měsíc nových registrací, vše rozsvícené adventního času pohasíná do městské šedi. Děti zachumlané do šálů s rudolícími tvářemi v pološeru rána vesele zdraví svou paní knihovnici na celou ulici a chlubí se vším, co jim Ježíšek nadělil.
Únor - pokud ovšem pořád teploměr tvrdošijně neokupuje mínus dvacítku, je ve znamení mokrého marmolea podlah knihoven a v nejhorším případě i z tašky do rozbředlého sněhu vypadnuvších knih.
Březen – měsíc knihy. Někdy mezi regály a při pohledu na některé knihy lituji, že nejsme ve středověku, kde bych uplatnila libri catenati (knihy byly řetězem přikovány k lavicím a nad chodem dohlížel přísný dohlížitel). Ale nedáváme se snadno, vysvětlujeme, v rámci knihovnických lekcí ukazujeme: netrhat, nemalovat, neobědvat…nad knihou.
Duben – Kolik pak letos namalujeme s dětmi vajíček? Tradice se v rodinách pomalu rozpouštějí? Ono když „byl ukřižován Jan Hus“ a proto slavíme Velikonoce….?
Květen – pokud zrovna neproprší, třeba děti najdou oblázky na malování na kameny. Díky šikovným rodičům máme opětovně plnou knihovnu.
Červen – malujeme na chodník s nejmenšími, rozzářené oči zvěstují, že ty tři klikyháky s bublinou nahoře je přece pejsek.
Červenec a srpen je ve znamení prázdnin. Možná jinde, ale knihovna žije! Všechny ty přestavby, revize, malování, ale i balení a označování fondu a samozřejmě i program pro děti, které zrovna zůstaly doma.
Září – mátožné mozkobuzení našich malých návštěvníků. Hurá do školy, nasát vůni dávno minulou a hlavně se těm pozapomětlivým připomenout, že jsme pořád tady.
Říjen – každoroční Strašidelné čtení, játra, dlabané dýně a trochu mrazení na zádech s knihami v knihovně, které se švihnutím proutku změní v ulevující smích.
Listopad – vážeme adventní věnce, pečeme perníky, besedujeme již teď o Vánocích, než popovídáte o všech tradicích a zvycích všem, to musí jeden začít už koncem listopadu, ale protože ten jeden Vánoce a vše kolem miluje, klidně tu besedu v tomto období zopakuje padesátkrát.
Prosinec – vše připraveno na slavný večer, knihovnou zní koledy a voní i cukroví, které nosí malé hospodyňky na ochutnávku…a čtenáři jsou milejší…a děti hodnější…škoda jen, že Vánoce jsou jen jednou v roce.
Za celou naši – Vaši Regionální knihovnu Karviná mi dovolte, popřát Vám vše špatné…..ať se Vám zdálky vyhne ve dnech svátečních, ale i těch, které začnou ubíhat již pod číslovkou 2011.
(yko)

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímž autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 37 vyąlo 01. 10. 2000.