Časopis Regionální knihovny Karviná


Úvod

Vážení přátelé, nedávno jsem dostala zarážející otázku, a vím, že tazatel není jediný, kdo na podstatu dotazu myslí.


„Paní knihovnice, proč bych měl číst?“ Bleskurychle jsem opáčila dotazem, proč by dotyčný číst neměl...
Mezi důvody bylo to, že není čas, nudí to, jsou zajímavější aktivity – Internet, DVD produkce….vše, co potřebuje si „vygoogluje“… Ano, možná tyto argumenty pro současnou mládež platí, ale za svou 27letou praxi v oddělení pro děti a mládež jen pozoruji, že je něco špatně…. Děti nám špatně vyslovují, nedokáží formulovat, nemají slovní zásobu. Rozhodně nechci a nebudu nijak nasazovat psí hlavu novodobým technologiím, jen možná bych se jen snažila zrovnovážit právě s četbou. To je ale na nás všech – rodičích počínaje, škole a knihovnicích.
Možná se ptáte, jaké mám já důvody číst. Dovolte mi tedy, abych Vám ryze mé tady a teď představila.
Čtení je odpočinková a zdravá aktivita pro Váš volný čas.
Čtení je vynikající způsob, jak se vzdělávat. Téměř každá kniha obsahuje zajímavé informace, díky kterým se můžete učit. V knihách můžete nalézt jakoukoliv informaci, od rad pro začínající investory, až po historii antického světa. Hledání na internetu je sice rychlejší a snazší, ale ani google neví všechno. Když si čtete knihu, vaše představivost ve vaší hlavě úžasný příběh. Při sledování filmů se odsuzujete pouze do role konzumenta. Čtení je pro každého, pro kohokoliv se najde odpovídající žánr či kniha, která ho zaujme..
Stačí jen zajít do knihovny, třeba do Regionální knihovny Karviná a o vše ostatní se postarají naši vstřícní knihovníci.
Přeji si skrytě, aby se čtení knih přestalo vnímat jako nutné zlo, aby malí i větší našli opětovně kouzlo zábavy i vědění, stejně jako generace před námi.
yko)

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímž autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 51 vyąlo 02. 04. 2014.