Časopis Regionální knihovny Karviná


Úvod

Milí čtenáři, rok 2015 odpočítal 70 let od konce nejstrašnějšího konfliktu všech dob a my můžeme jen doufat, že se nic podobného již nebude opakovat. Dne 8. května 1945 byla oficiálně podepsána bezpodmínečná kapitulace veškerých německých vojsk na všech frontách a tím prakticky skončila 2. světová válka v Evropě.


Dovolte mi dnes, abych nahlédla do fondu Regionální knihovny Karviná, která má ve svých fondech nepřeberné množství titulů naučné literatury s danou tématikou, ale i množství románů, které nabízejí neotřelý pohled na nejstrašnější a nejkrvavější období naší historie. Menším pomocníkem se Vám může stát program BELETRIE, který najdete na stránkách www.rkka.cz. Ovládání programu je velice intuitivní, navíc je zde i průvodce, který Vás bezpečně a jednoduše nasměruje ve Vašem hledání.
Například téma II. světové války. Po jejím zadání nám program nabídl hned 483 titulů, ale BELETRIE toho umí víc. Představte si, že hledáte román o 2. světové válce, odehrávající se na území Protektorátu Čechy a Morava s milostnými prvky.
Po zadání všech těchto hledisek se nám nabídne např. román Skleněný pokoj. Román inspirovaný skutečným osudem vily Tugendhat, který zaujme od první věty. Na pozadí příběhu jejích majitelů zrcadlí tragédii celého českého národa. V létě 2009 nominován na nejprestižnější knižní cenu anglicky mluvícího světa The Man Booker Prize. Autorem je Simon Mawer.
Dalším titulem je např. kniha Václava V. Tošovského, který přináší pohled do roku 1939, kdy po uzavření vysokých škol prožíváme křehkou lásku Lidušky a Vojty, který jednoho dne zraní příslušníka SS. Tím spustí lavinu pronásledování, zatýkání, emigrace a návratu. Kniha Ve třpytném moři je Kréta se stala mementem a důkazem toho, že i když II. světová válka plná hrůz a krve nevinných lidí, přece jen ukázala, že všechny spojuje neštěstí v ohromnou sílu solidarity a vzájemné pomoci. Navštivte proto http:/beletrie.biblioset.cz. Zadávejte hlediska a vyzkoušejte to, přijdete co Vám můžeme nabídnout.

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímž autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 55 vyąlo 07. 04. 2015.