Časopis Regionální knihovny Karviná

Sova 57 / 2015

Úvod
Knižní jarmark po jednadvacáté
Dobrovolnické centrum při RKK
Pro zájemce o kurzy práce s PC
Didaktické hry v knihovně
Ptejte se knihovny
Výstava s názvem „FOTOGR
FILMOVÝ KLUB
Co si přečtu...
Pisarze już spakowani!
Dobrovolnice Klaudia z Polska
Indiánské léto v RK-Nové Město
Přehled připravovaných akcí
Vyhledávání

  Zadej text hledání:Odkazy
Regionální knihovna Karviná
Inf. portál knihoven
Inf. portál Karvina.info
Domácí knihovnička
M. V. S.

Úvod

Vážení přátelé,
je to tady, dočkali jsme se. O tom, že Češi jsou národem sběračů hub, není pochyb. Po letošním tropickém létě mnozí měli velice negativní vize o úrodě těchto lesních plodů, ale Matka příroda nakonec smetla všechny tyto dohady ze stolu. Rostou!!


Je s podivem fakt, že houby jsou tak oblíbenou pochutinou v našich jídelníčcích, i když z hlediska výživy je jejich přínos zanedbatelný. Tomu ovšem nenaznačují statistiky. Dle Wikipedie alespoň jednou ročně vyrazí na houby přes sedmdesát procent obyvatel České republiky, což nemá ve světě obdoby. Podle České zemědělské univerzity připadalo v roce 2006 na jednu českou domácnost 8,2 kg nasbíraných hub. Smažíme, sušíme, nakládáme...
Samozřejmě nesmíme opomenout fakt, že při sběru hřibů a hříbků se pohybujeme v přírodě. Dýcháme čerstvý vzduch a dopřejeme našim zhýčkaným údům trochu zdravé chůze. Mnozí houbaři, zejména ti sváteční mají mnohdy pochybnosti o svém sběratelském úlovku. Pro ty mnohé jsme tady my, Regionální knihovna Karviná, která ze svých fondů nabízí nepřeberné množství atlasů, které nám odliší ty pravé od nepravých a pomůže nám dožít se příštího rána.
Jistě, na internetu je mnoho postupů jak rozlišit jedlou od jedovaté, když ale nejste majiteli mobilních aplikací do telefonů, přichází do úvahy právě již zmíněné publikace, které si můžete u nás zapůjčit. Snad nejoblíbenějším je Atlas hub z dílny pánů Alberta Piláta a Otto Ušáka. Patří ke stálícím našeho fondu a také k nejvíce využívaným. Miroslav Smotlacha nám nabízí Kapesní atlas hub a oproti prvně jmenovanému atlasu, jsou popisky doplněné množstvím fotografií. Publikace Houby autorka Angeliky Lang nabízí výběr nejdůležitějších druhů hub střední Evropy. Zahrnuje všechny druhy, které při svých toulkách přírodou můžete najít a nasbírat a které možná budete potřebovat identifikovat. Názorné a krásné barevné fotografie a přehledné informativní texty obsahují vše podstatné pro to, abyste houby uměli nejen najít, ale hlavně bezpečně poznat a dále využít. Praktický příruční formát a odolný obal jsou ideální k tomu, abyste si knihu brali s sebou na procházky do přírody. Tak neváhejte, zapůjčte si atlas hub, oblečte si gumáky a vzhůru na houby!
Pokud budete úspěšní a Váš úlovek bude nadměrný, nabízíme množství kuchařek a návodů na sušení, zavaření či jiné úpravy. Jen pro ilustraci uvádím například Houbová kuchařka Pavla Martina, Houby v kuchyních světa od Jiřího Baiera či Jihočeská houbařská kuchařka od nestora kuchařů Vladimíra Vrabce. Jelikož jsem se nedopátrala, jak se houbaři zdraví, dovoluji si navrhnout „Ať rostou“. Přeji Vám mnoho krásných zážitků z podzimních lesů a krásné úlovky zdravých a jedlých hub.
Vaše knihovna

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímž autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 57 vyąlo 01. 10. 2015.