Časopis Regionální knihovny Karviná


Úvodník

Léto, čas odměřovaný sluncem, pohodou, klidem a hlavně naší dovolenou. Jestliže již teď užíváte dny klidu, pak jste překonali předdovolenkový stres.


Jde o směsici zmatků z balení, pohledu do zrcadel, kdy zjistíme, že jsme si přes zimu nashromáždili v těle trochu zásob či hledání cestovních pasů či obuvi do moře. Jak vše stihnout bez pocitu toho, že jsme na něco zapomněli? Jak se vyhnout nehodám typu rozdělených plavek, kdy jedna část zůstala doma? Jak zvládnou pocity nedokonalosti za naše tukové pneumatiky? Rada zní otřepaně, zní tak trochu divně…prostě NESTRESUJTE!
Začněte si prostě dovolenou užívat již při balení. Představujte si již tady a teď právě ty chvíle u moře, v srdci skalistých hor či u českého rybníku. Věřte, vždy nakonec dobře dopadne, i když nám chybí nějaký ten ručník či plavky. Člověk si vždy dá rady.
Horší je to pak s našimi pocity, že nám sem tam něco překypuje z plavek. Znám plno dívek, dam, žen, které si zkazí celou dovolenou tím, že poměřují poměr své křivky k ostatním dámám na pláži. Možná byste řekli, že takto uvažují jen ženy, ale v poslední době kult vypracovaných těl bez dekagramů tuků vyznávají i muži. Pro letošní sezónu je již moc pozdě, proto v sobě přelomte pocit nedokonalosti a studu a zůstaňte sví. Po svém návratu můžete pro zlepšení udělat mnohé. Právě tady Vám může mimo jiné pomoci i Vaše knihovna.Nabízíme velké množství publikací, které Vám pomohou zdolat ten zpočátku nemožný úkol – začít. Jarmila Mandžuková v knize Budíková dieta aneb Jíst ve správný čas a hubnout Vám poodhalí kouzla pravidelnosti stravování, jak důležité je jíst po malých částech ve stejný čas a co například si naservírovat k snídani a co k večeři. Napadlo Vás někdy i to, že v pracovním shonu, kdy obědu věnujeme půlhodinu v restauraci, kdy si rádi dáme třetinku pivka či milujeme moučníky, je nemožné zhubnout? Nelamte ruce, důkaz podává Radka Štefaňáková ve své publikaci Hubnutí po česku: s alkoholem, moučníkem a stravováním v restauraci. Najdete zde mnoho tipů i rad, jak i přes tyto překážky dosáhnout skvělého výsledku. Z autorské dílny Antónie Mačingové a Marie Sůvové vyšla kniha Schůdková metoda hubnutí, [stravování pro celou rodinu), která poukazuje na výhody pomalého kaskádovitého snižování hmotnosti než mohutnému skoku úbytku s následným jo-jo efektem. Také v knize najdete i radu, jak zapojit do zdravého stravování celou rodinu. Nejlépe by bylo, abyste se zastavili v naší – Vaší Regionální knihovně Karviná a s dotazem se obrátili na pracovníky. Určitě Vám rádi poradí, kde tyto publikace hledat. Přeji Vám do tohoto úsilí nejen mnoho zdaru, ale především pevné vůle. Do nadcházejících dní odhoďte všechny své starosti a strasti za hlavu a odpočívejte. Užijte si tu svou dovolenou přesně tak, jak chcete, ať již máte postavu bohyně či jinou tak trochu jinou…..
(yko)

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímž autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 60 vyąlo 08. 07. 2016.