Časopis Regionální knihovny Karviná

Sova 63 / 2017

Vážení přátelé
Koncepce rozvoje knihoven
Bronisław Liberda
Almanach literárního klubu
Bonbónový strom
Nejlepší čtenáři RK
Výměnný fond RK Karviná
Start roku 2017
Program FK - duben 2017
Co si přečtu...
Tři a jedna s Lukášem Pavláske
Jarní prázdniny v RK Karviná
Co dělat, když…
Přehled připravovaných akcí
Vyhledávání

  Zadej text hledání:Odkazy
Regionální knihovna Karviná
Inf. portál knihoven
Inf. portál Karvina.info
Domácí knihovnička
M. V. S.

Vážení přátelé

zde, na těchto stránkách si Vám dovoluji představit významné milníky v historii našeho národa, naší země, našeho města či naší – Vaší knihovny. Činím tak v návaznosti na skutečnosti, že Vy, jako naši milí čtenáři zde načerpáte inspiraci pro svoji návštěvu Regionální knihovny Karviná, kde si můžete vybrat k danému tématu nejednu publikaci nejen beletristickou, ale samozřejmě i populárně naučnou.


Dnes bych si dovolila Vám nabídnout publikace, které mapují či jinak se dotýkají „heydrichiády“. Jde o souhrnný název pro období těžkých represí prováděných německými nacistickými okupanty během druhé světové války na území Protektorátu Čechy a Morava ve spojitosti s osobou zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Heydrich do úřadu zastupujícího říšského protektora nastoupil 27. září 1941 s úkolem, aby zde potlačil sílící protinacistický odboj. Ihned vyhlásil stanné právo a nechal popravit řadu uvězněných účastníků odboje. Londýnská vláda přistoupila k akci a nazvala ji Operace Anthropoid. Byl to krycí název pro parašutistický výsadek vyslaný během druhé světové války z Anglie na území Protektorátu Čechy a Morava. Byl organizován zpravodajským odborem exilového Ministerstva národní obrany a řazen byl do první vlny výsadků. Jednalo se o diverzní operaci, při níž byl uskutečněn atentát na zastupujícího říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha.
Dne 27. května 1942 oba příslušníci desantu Anthropoid společně s rtm. Valčíkem, příslušníkem desantu Silver A a npor. Opálkou z desantu Out Distance zaútočili na vozidlo zastupujícího říšského protektora Heydricha. V rozhodující chvíli selhal Gabčíkův samopal Sten Mk.II, ale Kubiš hodil na vozidlo bombu plněnou plastickou trhavinou a s velmi citlivým nárazovým zapalovačem upraveným z protitankového granátu vz. 73. Heydrich, který v rozporu s bezpečnostními předpisy nechal zastavit vozidlo, byl zraněn kovovým úlomkem z karoserie, který roztříštil 11. žebro, prorazil bránici a uvízl ve slezině. Dne 4. června 1942 na následky zranění zemřel.
O okolnostech, přípravě, záměru či tragických důsledcích se můžete dopodrobna seznámit v publikaci Někomu život, někomu smrt – II. díl, z autorské dílny Jaroslava Čvančary, snad největšího znalce pro tento akt naší historie odboje proti fašistům. Publikace je bohatá na fotografie a osobní zpovědi nejen samotných účastníků a svědků.
Další publikací je Atentát na Reinharda Heydricha z pera renomovaného a uznávaného autora Miroslava Ivanova. Jde o knihu knih o hrdinském činu, který odstartoval kruté represe nacistického režimu, patří k nejčtenějším titulům našeho nejvýznamnějšího autora literatury faktu.
Nejznámějšími zástupci beletristického zpracování období strachu a smrti jsou povídky ve sbírce Němá barikáda spisovatele Jana Drdy. V povídce Vyšší princip poodhaluje obludnou dobu strachu, trestů, udávání, za kterou lidé platili životy.
Romeo, Julie a tma je tragická novela Jana Otčenáška, vydaná roku 1958, z prostředí okupace Československa za druhé světové války, konkrétně v období heydrichiády. Slovo tma v názvu má právě symbolizovat dusné prostředí stanného práva, války a heydrichiády. Toto dílo bylo přeloženo do mnoha cizích jazyků.
Vybrala jsem pro Vás opravdu jen zlomek, jak jistě zjistíte při své návštěvě RK Karviná. Byť toto téma je tragické, ale je součástí naší historie. Připomínám jej u příležitosti 75. výročí této operace, která byť zvedla hlavu odporu, ale byla krvavě zaplacena.
(yko)

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímž autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 63 vyąlo 01. 04. 2017.